Forum Mage & tarm


Från magkatarr till något helt annat?

Jag har ett flertal gånger haft problem med magkatarr, oftast p.g.a stress, och har alla gånger fått Omeprazol. För ca 4-5 månader sedan började jag få ont i magen igen, men tänkte att jag måste sluta stressa och försökte med detta. Men det hjälpte inte, så för ca 1 ½ månad sedan gick jag till läkaren för att det började göra riktigt ont. Hon sa då att hon inte kunde säga vad det var, men eftersom jag sa att jag kände igen smärtorna från tidigare gånger jag haft magkatarr gav hon mig Omeprazol. Någon vecka efter det började det göra ännu ondare i magen, jag mådde illa, sprang på toa hela tiden och lät bli att äta för jag visste att det skulle bli ett långt toabesök. Pappa ringde då läkarna igen, som skickade mig till akuten. När jag väl kom in dit sa han att det var ett "förkylningssymptom" så han sa till mig att sluta med Omeprazol. Jag åkte hem, slutade med Omeprazolen i en vecka men det blev inte bättre. Så jag ringde till den första läkaren som sa att jag skulle fortsätta med omeprazolen. Den går jag på nu, och är inne på min tredje vecka. Problemet är att det blivit värre. Nu mår jag illa i stort sett hela tiden, och äter jag inte ca varannan timme blir jag yr, svimfärdig och det känns som att jag ska spy när som helst. Har dock aldrig spytt, och det kan hjälpa lite efter att ha gått på toa. Jag är laktosintolerant, men äter inget med laktos i (förutom p-piller och Omeprazol, men det har jag aldrig haft problem av tidigare) Men jag är orolig! Är det någon som har haft/har samma problem som vet vad detta är? Tack på förhand! / J

Hej, Jag känner igen mig i det du skriver och tänkte kolla om du har fått något svar på vad det var för fel?


Hej! Nej tyvärr inte. Efter jag tagit hela kuren med omeprazol så blev det bättre, men nu har det kommit tillbaka igen och jag har fått samma dos med omeprazol. Om jag får samma problem återigen så ska dom kolla med slang i magen så de inte e något annat. Hoppas de kan lösa det för din del också! / J

Annons
Annons
Annons