Fråga Doktorn

Fråga   Mage & tarm

Diarré efter skiktröntgen

Hej, Efter en skiktröntgen då jag fick dricka cirka 1 liter vätska som skulle "färga " de aktuella organ som undersöktes, har jag fått en besvärlig diarré. Kan det vara något tarmretande i denna dryck som resulterat i besvären? Jag har en känslig tarmslemhinna och har tidigare haft liknande problem och vid några tillfällen fått kortisonkurer för att slemhinnan skulle läka ut. Mvh

Svar:

Hej,
Det är vanligt att man använder ett kontrastmedel som är "hyperosmolärt" till sin natur. Det innebär att kontrastmedlet suger åt sig vätska från kroppen in till tarmens hålrum. Det innebär att det samlas vätska som snabbt transporteras neråt. Det innebär också diarré. Detta retar inte tarmarna och ska inte ge upphov till någon inflammation. Kortison i den här situationen låter som överbehandling.

Med vänlig hälsning,
Per Hellström

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Stomi

2016-04-26 | 21:02

av Anne-Marie Hallén

Knip

2016-05-22 | 18:36

av Anne-Marie Hallén

Uro Stomisten!!

2016-05-17 | 12:42

av Anne-Marie Hallén

Tömma stomi hela tiden

2016-04-26 | 21:14

av Anne-Marie Hallén

Livmoderframfall

2016-04-27 | 15:00

av Anne-Marie Hallén

så olika operationer

2016-04-27 | 13:30

av Anne-Marie Hallén

Kocks blåsa

2016-04-27 | 15:26

av Anne-Marie Hallén

Ska avföring komma via ändtarmen trots att tunntarmen är utlagd i stomi??

2016-04-27 | 11:26

av Anne-Marie Hallén

Kocks

2016-04-27 | 14:59

av Anne-Marie Hallén

Förstoppning vid stomi

2016-04-23 | 10:23

av Anne-Marie Hallén

Vad är nästa steg i medecin väg o när är det läge att diskutera stomi?

2016-04-25 | 13:44

av Anne-Marie Hallén

Sesam och chiafrö?

2016-04-21 | 11:28

av Anne-Marie Hallén

stomi

2016-04-21 | 18:44

av Anne-Marie Hallén

Fråga kring kombinerad stomi

2016-04-23 | 16:05

av Anne-Marie Hallén

ont i ihopsydd bak

2016-04-21 | 13:08

av Anne-Marie Hallén


Annons
Annons
Annons
Annons