
Vårdtiden för coronapatienter på iva har nästan halverats
Vårdtiden på intensivvårdsavdelningen, iva, har nästan halverats hos svenska coronapatienter jämfört med i våras, det rapporterar Sveriges radio Ekot med hänvisning till siffror från Folkhälsomyndigheten.
Få Artrosbehandling direkt i en app
Artrosrelaterad höft- och knäsmärta behandlas bäst med anpassad sjukgymnastik. Med appen Joint Academy gör du 2 övningar om dagen och har kontinuerlig kontakt med en fysioterapeut.
Antalet dagar på iva för patienter som drabbats av covid-19 har minskat från 16 till 9 dagar. En faktor som bidragit till minskningen tros vara att att vården blivit bättre på att behandla med proppförebyggande mediciner, samt att patienterna hinner få en hög dos kortison innan de hamnar på intensivvårdsavdelningen.
Färre personer får lika allvarliga inflammatoriska reaktioner som i våras och färre personer behöver läggas i respirator. Fler patienter klarar sig med endast syrgasbehandling.
Allt du vill veta om influensavaccin: Läs mer om symtom på influensa och vilka riskgrupper som bör vaccineras
Många söker vård tidigare
En annan faktor som har betydelse är att patienter söker vård tidigare än i våras för sin covid-19.
– Vi har noterat att många patienter som söker sjukvård och läggs in på sjukhus nu kommer lite tidigare, innan de blivit så sjuka. Och i många fall kan man förbättras snabbare och kan gå hem snabbare, säger Magnus Gisslén, överläkare på Sahlgrenska universitetssjukhuset.
Läs mer om covid-19 och coronaviruset
- Coronavirus: covid-19 (SARS-CoV-2)
- Närstående med covid-19, information och råd till resten av hushållet
- Immunsystemets funktion, antikroppars roll samt immunitet vid covid-19
- Sveriges Radio - https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=7617515
Kommentera denna artikel
Inga har kommenterat på denna sida ännu