Fråga doktorn

Fråga   Hud & hår

Röd hy (inflammation)? Vet faktiskt inte...

Hej, jag har något ovanligt med min hy, för några år sedan så fick jag ulcerös kolit och behandlades i början med tabletterna Kortison. Jag blev överdoserad med den medicinen under en hel sommar och det gjorde att jag fick väldigt svår akne men när finnarna la sig lite så är min hy (panna, mellan ögonen, kinderna och haka) röd och jag undrar vad det kan bero på? Jag har varit hos hudläkare och där har dem bara gett mig salvor mot akne och fortsatt vidare med Lymecilin (tabletter för akne) när jag i själva verket inte ens tror det hjälper samt att det röda är ngt som man kan bahandla med akne medel. Det som går mig mest på nerverna är att hudläkarna har sagt att detta kommer gå bort när jag väl använt dessa tabletter i 3-6 månader och jag har nu använt det i jämna mellanrum i ca 1 år och ingenting har ändrats, inget alls. Huden är inte bara rött och det är inte Rosacea utan den är väldigt 'smutsig' om jag utrycker mig så, i pannan så är det så långt bort ifrån slät och bra som på vanligt folk utan den ser jättedålig ut tillsammans med det röda och det får mig att känna mig jättedålig och jag bryr mig mer om det än att huden är röd men jag vill ändå veta från en riktig hudläkare som vet vad hen pratar om kan ha för medel mot detta, jag har gått i ca 3 år utan förbättring alls och tvivlar nu på att det någonsin kommer att gå bort. Kan oturligt nog inte skicka någon bild här men jag vill veta vad som kan fixa detta för hudläkarna verkar behandla det som om det är akne när de i själva verket inte vet vad det är och då funkar ju den behandlingen uppenbarligen inte, vid mitt första besök så sa han att det var en inflammation i huden och gav mig en salva som inte funkade den heller. Jag hoppas du kan hjälpa mig, tack i förhand!!!
Svar:
Hej Antibiotika ska inte ätas i mer än 3 månader annars finns det stor risk för resistens av bakterierna som tillhör normalfloran.Kortison kan försämra akne. Du har en ulcerös kolit och den är en relativ kontraindikation för starkare medicnering som till exempel isotretinoin/roaccutan. Försök boka en tid hos hudläkare som kan göra en bra bedömning av din akne.

Besvarade frågor under chatten

Denna fråga blev besvarad under expertchatten Frågor och svar om akne 2016. Nedan listas andra frågor besvarade vid samma tillfälle.

Fråga Besvarad
Kemisk peeling

2016-03-1 | 16:13

av Cristina Oprica

Hanna

2016-03-1 | 16:10

av Cristina Oprica

Studier på akne

2016-03-1 | 16:07

av Cristina Oprica

Vuxenakne

2016-03-1 | 16:04

av Cristina Oprica

stora infekterade finnar

2016-02-29 | 11:52

av Cristina Oprica

Pormaskar

2016-02-27 | 10:51

av Cristina Oprica

Röd hy (inflammation)? Vet faktiskt inte...

2016-02-25 | 19:32

av Cristina Oprica

När tetralysal+epiduo inte hjälper

2016-02-25 | 17:12

av Cristina Oprica

Är det smittosamma virus el bakterier i acne

2016-02-25 | 02:03

av Cristina Oprica

Bölder på 50-talet

2016-02-24 | 17:24

av Cristina Oprica

Mens acne

2016-02-24 | 15:58

av Cristina Oprica

Isotretinoin

2016-02-24 | 09:54

av Cristina Oprica


Annons
Annons
Annons
Annons