Fråga experten om sköldkörtelsjukdomar

Här besvarar Kenneth Ilvall på Netdoktors besökares frågor kring hypotyreos eller annan sköldkörtelsjukdom. Välkommen att ställa dina frågor!  

Vill du veta mer om Sköldkörtelkliniken, klicka här »


Fråga   Hormonsjukdomar

Fråga: Liothyronin

Hej,

 

Jag har ätit 1/4 tablett liothyronin i 1 vecka. Jag får kramper i magen halva dagen efter intag och har uteslutit att det skulle vara något annat. Jag ligger precis under referensen på t3 och har tsh på 3,67 samt t4 på 19,2. Jag har inga andra magproblem och äter levaxin 75 6 dagar i veckan och 50 en dag i veckan. Jag har försökt höja levaxin men får yrsel och mår dåligt på många sätt av högre dos. Vad ska jag göra nu? 

 

Mvh Josefin

Svar:

Hej!

Jag föreslår att du fortsätter ytterligare någon till några veckor om du kan stå ut med kramperna, annars så får du sluta och kan överväga att söka dig vidare för att ev få testa något annat.

MVH//Kenneth Ilvall


Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Tagit bort lio

2021-08-25 | 20:40

av Kenneth Ilvall

Värk i kroppen

2021-08-4 | 14:13

av Kenneth Ilvall

Mår dåligt av Levaxin

2021-07-28 | 22:03

av Kenneth Ilvall

Levaxin och sömn!

2021-07-30 | 08:19

av Kenneth Ilvall

Pressat TSH

2021-03-9 | 09:28

av Kenneth Ilvall

Justera levaxin eller liothyronin

2021-08-14 | 10:44

av Kenneth Ilvall

Fluktuerande TSH värden

2021-05-11 | 21:57

av Kenneth Ilvall

Stötar och ilningar

2021-05-6 | 10:43

av Kenneth Ilvall

Hypothyreosprover

2021-04-26 | 14:14

av Kenneth Ilvall

Skadad/flyttad svällkropp

2021-08-10 | 15:16

av Kenneth Ilvall

fluoxetin

2020-10-12 | 10:55

av Kenneth Ilvall

Sluta äta Levaxin?

2020-10-10 | 15:00

av Kenneth Ilvall

Magsäckens storlek

2020-10-9 | 16:02

av Kenneth Ilvall

Glömd medicin

2020-09-30 | 11:50

av Kenneth Ilvall

Bilder framför sig

2020-09-30 | 19:53

av Kenneth Ilvall