Fråga doktorn

Fråga   Hjärt- & kärlsjukdom

Biverkningar av statiner

Jag har länge haft för höga kolesterolvärden och fick nyligen behandling i form av statiner. Tyvärr fick jag biverkningar och väldigt ont i musklerna. Finns det något medel jag kan ta för att minska de här besvären?
Svar:
Tråkigt att du reagerat med muskelvärk. Det är dock inte helt ovanligt. Biverkningar av det här slaget brukar vara dosberoende och man bör därför överväga en lägre dos av samma läkemedel alternativt prova ett annat preparat. Det finns tyvärr inget läkemedel som lindrar dessa besvär. Diskutera en eventuell dosminskning eller ett preparatbyte med din läkare.

Besvarade frågor under chatten

Denna fråga blev besvarad under expertchatten Frågor och svar om kolesterol 2015. Nedan listas andra frågor besvarade vid samma tillfälle.

Fråga Besvarad
Simvastatin

2015-01-26 | 13:15

av Mattias Ekström

Äggula och kolesterol

2015-01-23 | 00:11

av Mattias Ekström

LCHF-kost och kolesterol

2015-01-22 | 08:55

av Mattias Ekström

Var finns information om kolesterolhalter?

2015-01-21 | 17:14

av Mattias Ekström

Vad anses vara normalt kolesterolvärde?

2015-01-21 | 16:25

av Mattias Ekström

Biverkningar av statiner

2015-01-21 | 14:09

av Mattias Ekström

Statinallergiker - har testat Atorvastatin, Simvastatin och Crestor

2015-01-21 | 13:45

av Mattias Ekström

Triglycerider

2015-01-21 | 11:18

av Mattias Ekström


Annons
Annons
Annons
Annons