Fråga doktorn

Fråga   Hjärt- & kärlsjukdom

Högt blodtryck

Jag har ätit Atacand Plus mot mitt blodtryck. För drygt en vecka sedan så bytte dom ut den mot Atacand 16mg. Mitt blodtryck har bara stigit sedan dess. Idag har jag haft 190/105. Jag är rödbrusig i ansiktet och känner mig trött och lite ont i huvudet. Skall det vara så högt?

 

Svar:

Nej, ditt blodtryck ska vara lägra än 140/80. Beträffande din behandling så har den minskats, då man ändrade från Atacand Plus till Atacand 16 mg.  Din tidigare medicin hade även en vattendrivande medicin Hydroklortiazid ( Plus), denna medicin sänker också blodtrycket. Ändringen av medicinen  kan vara anledningen till att ditt blodtryck har stigit. De symtom du beskriver kan mycket väl bero på det ökade blodtryck. Min rekommendation är att uppsöka din läkare.

Steen A Jensen

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Mystiska symptom Hjälp

2017-04-10 | 23:38

av Anders Englund

oregelbundna hjärtslag

2017-04-10 | 15:38

av Anders Englund

Blodtrycksmätare

2017-04-11 | 15:44

av Anders Englund

byta ut waran

2017-04-11 | 15:46

av Anders Englund

Dubbelslag = flimmer ?

2017-04-10 | 17:14

av Anders Englund

Hur hög puls och hur mkt oregelbundna slag ska det vara för att man ska ha ett förmsksflimmer och ä

2017-04-11 | 15:31

av Anders Englund

Träning efter elkonvertering

2017-04-11 | 15:02

av Anders Englund

Extraslag

2017-04-11 | 15:39

av Anders Englund

Strok

2017-04-11 | 08:19

av Anders Englund

Orolig och får ingen hjälp vad gör man då?

2017-04-10 | 18:50

av Anders Englund

Växelverkan

2017-04-10 | 15:29

av Anders Englund

Sviktpacemaker

2017-04-10 | 16:17

av Anders Englund

Akut hjärtflimmer och konsekvenser av detta

2017-04-10 | 17:11

av Anders Englund

Diagnostiseras all oregelbunden puls/hjärtrytm som förmaksflimmer

2017-04-6 | 09:05

av Anders Englund

Pigg 81-åring!

2017-04-5 | 17:37

av Anders Englund


Annons
Annons
Annons
Annons