
Kunskap kring hjärtsvikt måste öka
Förutom att hundratusentals människor – de flesta över 75 år har hjärtsvikt så är dessutom är mörkertalet mycket stort i och med diffusa symtom. Det leder inte sällan till försenad behandling eller att vård uteblir tills det är försent.
Få Artrosbehandling direkt i en app
Artrosrelaterad höft- och knäsmärta behandlas bäst med anpassad sjukgymnastik. Med appen Joint Academy gör du 2 övningar om dagen och har kontinuerlig kontakt med en fysioterapeut.
För att hjälpa människor i tid behövs mer information som når fram. Därför startar nu Netdoktor den livsviktiga upplysningskampanjen Harduhjärtsvikt.se med syfte att förbättra kunskapsnivån kring vilka symtom man ska titta efter och genom det få fler att söka vård.
Drabbad själv eller vet du någon som är det?
Kampanjen vänder sig till personer som lider av hjärtsvikt eller som har symtomen men saknar diagnos. Även anhöriga, vårdpersonal och allmänt intresserade får såklart delta.
Genom utbildningens kunskapstest och informationsmejl lär du dig mer om kronisk hjärtsvikt och dess behandling samt vad du själv kan göra för att leva ett bra liv med sjukdomen.
Så ta nu chansen att ta del av livsviktig kunskap - både för din egen skull och andras! Vidare till upplysningskampanjen
-
Diabetes och hjärt-kärlsjukdom behandlas inte enligt nya rekommendationer
ALMEDALEN: Personer med typ-2 diabetes och etablerad hjärt-kärlsjukdom tillgodogörs inte behandlingar som kan minska risken för hjärt-kärlkomplikationer. Detta trots att Socialstyrelsen och Läkemedelsverket redan 2017 uppdaterade rekommendationerna.
7 Kommentarer -
”Se hela personen och inte bara patienten”
Sjukvården bör sluta se hjärtsjuka som bara patienter och istället se hela människan, det menar Inger Ros är ordförande för Riksförbundet HjärtLung.
-
Hjärtsvikt: När Thomas, 52, fick diagnos släppte ångesten
Svårt att andas, yrsel och hosta – och en ångest som tog över Thomas Troedssons liv. Men efter många om och men fick Thomas tillslut diagnosen hjärtsvikt och oron var som bortblåst. Idag tänker han knappt på sjukdomen, berättar han.
-
Om HarduHjartsvikt.se
Drygt tre av fyra med hjärtsvikt lever med oro och ångest i varierad grad, det visar undersökningen HarduHjarsvikt.se, en upplysningskampanj gjord av Netdoktor, med ekonomiskt stöd av Novartis Sverige AB.
-
Specialistläkarens tips för att lindra oro vid hjärtsvikt
”Är patienten ensam så upplevs andfåddheten mer än om man till exempel lever i tvåsamhet eller har mycket folk runt omkring sig”, säger Nasser Ahmadi, specialist i allmänmedicin och kardiologi.
9 Kommentarer
Kommentera denna artikel
Inga har kommenterat på denna sida ännu