Fråga doktorn

Fråga   Diabetes

Plötsliga diarréanfall?

Jag är en 64 årig man med typ2 diabetes som några gånger i veckan får dylika anfall (metformin behandlas). Mycket opraktiskt. Fråga 1. Är detta diabetsrelaterat? 2. Om så är fallet, vad göra?

Svar:

Jag kan se två möjliga förklaringar till dina besvär som bägge är diabetesrelaterade. En möjlighet är att dina besvär orsakas av s.k. gastropares vilket innebär nedsatt tarmmotorik och fördröjd magsäckstömning.
Även om just diarréer inte är det vanligaste symptomet på detta tillstånd kan gastropares yttra sig just i form av gasfyllda diarréer. Den andra möjligheten är att dina besvär orsakas av metformin som är ett av våra bästa diabetesläkemedel men där tyvärr mag- och tarmbiverkningar är mycket vanliga. För att komma vidare tror jag att du i första hand måste diskutera dina besvär med din behandlande läkare.

Hälsningar!

Carl Johan Östgren
Universitetslektor, distriktsläkare

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
fötter+demens

2014-11-7 | 19:56

av Lars Einar Bresäter

typ 2 - insulinproduktion?

2014-11-13 | 15:16

av Lars Einar Bresäter

metabolt syndrom?

2014-11-11 | 20:16

av Lars Einar Bresäter

Vad påverkar blodsockret

2014-11-7 | 13:06

av Lars Einar Bresäter

Metformin

2013-12-23 | 15:36

av Lars Einar Bresäter

Forxiga, victoza och insulin

2013-12-2 | 12:17

av Lars Einar Bresäter

Illamående

2013-11-13 | 15:36

av Lars Einar Bresäter

Typ 2 diabetes och socker

2013-11-14 | 12:59

av Lars Einar Bresäter

Insulinmängd per kilo kroppsvikt

2013-11-8 | 20:03

av Lars Einar Bresäter

LADA

2013-11-12 | 16:55

av Lars Einar Bresäter

Diabetes typ 2 forskning

2013-11-12 | 16:38

av Lars Einar Bresäter

Måste jag ta långtidsverkande insulin?

2013-11-7 | 19:44

av Lars Einar Bresäter

Symtom på barn?

2013-11-12 | 16:24

av Lars Einar Bresäter

Bantning

2013-11-7 | 17:15

av Lars Einar Bresäter

Diabetes och cancer

2013-11-8 | 20:00

av Lars Einar Bresäter


Annons
Annons
Annons
Annons