Fråga doktorn

Fråga   Diabetes

Ont i benen

Jag är 66 år haft diabetes 2 sedan 6 år, tar Metformin 1000 g, 2 ggr/dygnet mina värden ligger mellan 7-8 fastän långsockret på 6.1. Jag har ont i mina ben särskilt musklerna i låren till och från. Det känns som om de är varma också. Jag har hört att man kan få ont i benen av Metformin. Stämmer det och vad ska jag göra för att slippa smärtan?

Svar:

Det finns många tänkbara orsaker till dessa symtom, som kan hänga ihop med diabetessjukdomen i sig eller med metforminbehandlingen eller ha helt andra
orsaker. Rekommenderar att du bokar tid på din vårdcentral så att man kan undersöka reflexer, muskel- och nervfunktioner och kolla upp olika
blodprover (tex vitamin B12 som ibland det kan bli brist på vid metforminbehandling och som kan påverka neuromuskulära funktioner).

Med vänliga hälsningar,

Åke Sjöholm
Professor och överläkare

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
fötter+demens

2014-11-7 | 19:56

av Lars Einar Bresäter

typ 2 - insulinproduktion?

2014-11-13 | 15:16

av Lars Einar Bresäter

metabolt syndrom?

2014-11-11 | 20:16

av Lars Einar Bresäter

Vad påverkar blodsockret

2014-11-7 | 13:06

av Lars Einar Bresäter

Metformin

2013-12-23 | 15:36

av Lars Einar Bresäter

Forxiga, victoza och insulin

2013-12-2 | 12:17

av Lars Einar Bresäter

Illamående

2013-11-13 | 15:36

av Lars Einar Bresäter

Typ 2 diabetes och socker

2013-11-14 | 12:59

av Lars Einar Bresäter

Insulinmängd per kilo kroppsvikt

2013-11-8 | 20:03

av Lars Einar Bresäter

LADA

2013-11-12 | 16:55

av Lars Einar Bresäter

Diabetes typ 2 forskning

2013-11-12 | 16:38

av Lars Einar Bresäter

Måste jag ta långtidsverkande insulin?

2013-11-7 | 19:44

av Lars Einar Bresäter

Symtom på barn?

2013-11-12 | 16:24

av Lars Einar Bresäter

Bantning

2013-11-7 | 17:15

av Lars Einar Bresäter

Diabetes och cancer

2013-11-8 | 20:00

av Lars Einar Bresäter


Annons
Annons
Annons
Annons