Hej Ulf-Henrik!
Jag fick diagnosen myelom för 1 år sen (ingen behandling sattes in) och vidare Al-amylodios i år (behandling startade). Har behandlats under ca 6 mån och antingen har läkemedlen inte haft effekt alternativt haft för allvarliga biverkningar (neuropati respektive hjärtsvikt). Jag har idag hjärtsvikt pga inlagringar av lambda-kedjor. Hur ser prognosen ut och vilka läkemedel (befintliga alt nya som kan vara på gång) är mest effektiva? Har testat medicinerna Velcade, Lenalidomid och nu senast Ninlaro + Dara (1 gång/mån).
Hälsningar, Hoppfull anonym
Det som är visat sig som mest effektivt vid AL amyloidos är en behandling med kombinationer baserade på Dara. Ofta använder man Velcade och Sendoxan samtidigt. Ninlaro har ju fördelen att den är i tablettform men en del har svårt att tåla den pga biverkningar med magproblem. Om din behandling inte har tillräckligt god effekt kan man göra ett benmärgsprov och se om du har en speciell kromosomstörning i de sjuka cellerna. Det är en störning där en bit på kromosom 11 bytt plats med en bit från kromosom 14. Ungefär 60 % av patienterna med AL amyloidos har den förändringen och du skulle en medicin som heter Venclyxto kunna vara aktuell att pröva.
Hälsningar,
Ulf-Henrik Mellqvist, docent vid Sahlgrenska Universitetssjukhuset och överläkare vid medicinkliniken på Södra Älvsborgs sjukhus
Läs även: Hur behandlas Multipelt Myelom?»