Fråga Experten

Fråga   Artros

Ostadig i benen

Jag är ostadig i benen och har dålig balans, det kryper och pirrar i benen och de bli kalla. Det har blivit lite mer och mer sista månaderna. Kan det ha något att göra med att jag äter Omeprasol? Tidigare har jag tagit 1st/dag under vinterhalvåret, men i våras var jag på gastroskopi och det konstaterades inflammation i magsäcken samt godartade polyper. Jag blev ordinerad 2 st Omeprasol/dag och har tagit det sedan dess. Jag mår inte bra av maten. Läste nånstans att det kan bli någon brist. Kan det vara så, och i så fall, hur konstateras det? Kan det finnas någon annan orsak till denna ostadighetskänsla?

Svar:

Det låter inte som artros. Jag rekommenderar dig att söka upp den läkare som förskrivit Omeprasol för att få en bedömning gjord liksom svar på dina frågor.

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Närsynthet

2015-03-27 | 17:33

av Peter Vetterskog

Olja i kontaktlinsen

2015-03-23 | 15:58

av Peter Vetterskog

Närsynt och Astigmatiker

2014-11-12 | 01:27

av Peter Vetterskog

Olika slags artros

2012-11-14 | 22:36

av Leif Dahlberg

Pain in my upper stomach

2012-11-15 | 14:43

av Leif Dahlberg

Obehagligt

2012-11-15 | 18:40

av Leif Dahlberg

Förhud

2012-11-17 | 05:30

av Leif Dahlberg

Artros eller reumatisk sjukdom

2012-11-19 | 19:42

av Leif Dahlberg

Frågor om stelkramp

2012-11-20 | 12:37

av Leif Dahlberg

P-piller, nedstämdhet och klåda

2012-11-21 | 22:12

av Leif Dahlberg

Kristallsjukan

2012-11-27 | 18:41

av Leif Dahlberg

Bollsport och artros

2012-11-28 | 17:11

av Leif Dahlberg

Elcigaretter

2012-11-30 | 02:28

av Leif Dahlberg

Konstanta domningar

2012-12-4 | 14:46

av Leif Dahlberg

Artros i händer och fötter

2012-12-5 | 23:51

av Leif Dahlberg


Annons
Annons
Annons
Annons