Fråga doktorn

Fråga   Allergi

Kan darrningar och hjärtklappning vara biverkningar av symbicort forte?

Hej! Jag fick diagnosen astma i juni och fick då börja ta symbicort forte turbuhaler. De första dagarna kände jag av darrningar och hjärtklappningar men de gick över efter ett par dagar. Nu har det gått en månad och dessa besvär har kommit tillbaka. Kan det vara symbicorten? Jag skall enligt SSK minska dosen till en om dagen istället för två och får då se hur det det artar sig. är väldigt orolig att jag har fått hög ämnesomsättning men jag har inga svettningar eller viktnedgång (är hypokondrisk och tror alltid det värsta)

Svar:

Symbicort forte innehåller en hög dos cortison (Pulmicort) men också en
hög dos av långverkande luftrörsvidgande medicin (Oxis). Det är den
senare som kan ge biverkningar med darrningar och hjärtklappning. Hoppas
att dosminskningen gjort nytta. Du bör nog ha vanlig Symbicort istället.
Det finns ingen anledning att oroa sig för ämnesomsättningen.

Med vänlig hälsning Anders Berg, överläkare, allergolog.

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Överkänslighet eller allergi

2015-03-16 | 15:37

av Karin Strandberg

Lika mycket substans i alla antihistaminpreparat?

2015-03-16 | 17:27

av Karin Strandberg

Klåda

2005-05-3 | 11:02

av Anonym användare

Vätskefylld svullnad runt ögonen

2015-03-16 | 19:59

av Karin Strandberg

glutenintolerant

2005-05-4 | 09:41

av Helen Rosenlund

Hyposens mot gräs

2015-03-16 | 20:22

av Karin Strandberg

Allergimedicin vid amning?

2005-05-4 | 11:05

av Anonym användare

Problem med klåda i ögonen trots negativt allergitest

2015-03-17 | 17:40

av Karin Strandberg

Varför inget blodprov?

2005-05-4 | 12:04

av Anders Berg

Hudallergi och pollenallergi

2015-03-21 | 16:46

av Karin Strandberg

Allergi???

2005-05-7 | 13:50

av Anonym användare

Pollen igen...

2005-05-8 | 13:27

av Anders Berg

Kan man förebygga pollenallergi?

2015-03-23 | 09:31

av Karin Strandberg

Pollenallergiker som vuxen

2015-03-23 | 09:32

av Karin Strandberg

Vårdcentral

2005-05-8 | 17:44

av Anonym användare


Annons
Annons
Annons
Annons