Fråga doktorn

Fråga   Allergi

Allergichock av Doxyferm?

Hej, Jag är en kvinna på 39 år. Fullt frisk och äter endast enstaka allergitabletter mot överkänsliga slemhinnor (Cetirizin, 10 mg). För närmare 10 dagar sedan fick jag utskrivet Doxyferm då jag hade misstänkt bihåleinflammation. Mina symptom var kraftig huvudvärk som jag då haft i närmare 3 veckor. När jag ätit Doxyferm i två dagar började jag känna mig konstigt förlamad på ena delen i ansiktet. Det var inte så att det syntes men det kändes som att det var något fel, Det var den vänstra sidan. Jag sökte upp läkaren igen som tog en rad prover mensom inte kunde se vad det var som hänt. Jag mådde sedan allt sämre. Yrsel och illamående vilket till slut resulterade att jag åkte in akut i tron om att var något som inte stod rätt till i huvudet. Jag fick ta prover och ett ryggmärgsprov för att utesluta blödningar och liknande. Alla mina prover var annars bra. Slutsatsen var att det måste röra sig om ett elakartat virus. Blodtryck och alla prover visade sig vara bra. Jag åkte hem igen och tröttheten försvann inte, snarare tvärtom. Jag var yr och hade svårt att stå upp. Två dagar senare då jag tagit jag tagit den näst sista tabletten på ordineringen (totalt 10 tabletter, Doxyferm 100 mg) fick jag kraftig smärta i ländryggen och i buken. Det var ca tre-fyra timmar efter att jag svalt tabletter. Det kändes som kraftig mensvärk (men jag brukar inte ha mensvärk så det var konstigt). Min tolkning var att det kunde ha koppling till ryggmägssticket varför jag tog kontakt med akuten som tyckte att jag skulle komma upp. Kort därefter började jag att få svårt att andas och började känna hur jag fick "kolsyra i huvud och händer och armar". Jag lyckades ta mig upp till sjukhuset ganska snabbt och det kunde bara konstateras att jag hade "koldioxid" i blodet (kommer inte ihåg om det var för mkt eller för lite). De tog provet i en artär i handleden. Läkaren menade att det berodde på att jag hyperventilerat pga min rädsla. Men jag kännar inte alls igen mig i den beskrivningen utan jag försökte att hålla mig lugn eftersom jag hade min två år gamla dotter med mig. Men han hävdade att jag måste ha hyperventilerat på något konstigt sätt som inte syntes. Han kunde inte ge någon annan förklaring och menade att jag var tvungen att lära mig att jag hade ett konstigt sätt att hyperventilera på. När han tog provet hade jag legat still i närmare 20 minuter och svimningskänslan fanns kvar och jag var allmänt "borta". Jag hade svårt att formulera mig och fokusera. Det gjorde mig naturligtvis rädd. Alla mina värden förutom detta var bra. Jag kände mig snurrig och matt och det kändes konstigt att andas. Väl hemma igen kände jag mig skeptisk till att äta fler penicillintabletter. En gång när jag var 10-12 år, om jag drar mig rätt till minnes, fick jag en känsla av ansiktsförlamning när jag tog en penicillin som jag nu kommer ihåg som Tetracyklin. Mina föräldrar kommer inte ihåg det men för mig var det en traumatisk upplevelser så jag har lagt det på minnet. Min fråga är nu om det jag upplevt kan vara en allergisk chock orsakad av penicillinet? Jag har under åren ätit Kåvepenin och inte märkt av det här alls. Men jag inte påminna mig att jag ätit något annat Penicillin än just Kåvepening. Jag har lite astma och allergi i övrigt. När jag för femton år sedan även åt depressionsmedicinen Cipramil konstaterades att min kropp hade svårt att bryta ned medicinen, något som ledde till svåra biverkningar. Om det var en allergisk chock, låter det rimligt att jag kan få det av Doxyferm men inte Kåvepenin? Och hur ska jag gå tillväga för att det här inte ska hända igen? Det här var som du säkert förstår väldigt obehagligt. Jag har aldrig upplevt något liknande tidigare. Ser fram emot att höra ditt svar, Många hälsningar,

Svar:

Okarakteristisk reaktion för att definieras som allergisk på Doxyferm som liknar Tetracyklin båda tillhör tetracyklingruppen men denna grupp skiljer sig helt från Kåvepenin och andra Pc preparat som du ju tålt. Det finns ingen laboratoriemetod typ blodprov för att påvisa överkänslighet mot Doxyferm som dock ger välkända biverkningar typ de du beskriver men mer av så kallad farmakologisk förväntad natur typ magont, illamående (läs Fass) men du uppvisade ju inte hudutslag eller svullnader ögonlock och läppar etc varför sannolikheten för en renodlad specifik allergisk reaktion är låg.

Vänliga hälsningar
Reidar Grönneberg
Överläkare, lung- och allergispecialist.

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Trött av Aerius mot pollenallergi

2015-03-23 | 10:20

av Karin Strandberg

Hudallergi och pollenallergi

2015-03-21 | 16:46

av Karin Strandberg

Vaccin mot allergi

2015-03-23 | 09:36

av Karin Strandberg

Överkänslighet eller allergi

2015-03-16 | 15:37

av Karin Strandberg

Kan allergi gå tillbaka utan behandling?

2015-03-23 | 10:10

av Karin Strandberg

Lika mycket substans i alla antihistaminpreparat?

2015-03-16 | 17:27

av Karin Strandberg

Allergisk mot granbarr

2015-03-23 | 09:34

av Karin Strandberg

Hyposens mot gräs

2015-03-16 | 20:22

av Karin Strandberg

Pollenallergiker som vuxen

2015-03-23 | 09:32

av Karin Strandberg

Problem med klåda i ögonen trots negativt allergitest

2015-03-17 | 17:40

av Karin Strandberg

Kan man förebygga pollenallergi?

2015-03-23 | 09:31

av Karin Strandberg

Vätskefylld svullnad runt ögonen

2015-03-16 | 19:59

av Karin Strandberg

Klåda på ben, armar och i underliv

2011-09-12 | 13:38

av Anonym användare

Slutar äta Creon?

2011-08-25 | 10:10

av Jacob Freedman

IgE-test vid allergi

2011-07-19 | 20:47

av Anonym användare


Annons
Annons
Annons
Annons