Du är här: Hem » Depression » Diskussioner » sertralin

Diskussion

Avatar trollunge
2011-03-23 19:54

sertralin

Vet någon vad som händer med en person som slutar tvärt med sertralin? symptom? tacksam för svar!

Avatar Chokladtårta
2011-04-02 21:32
Du kan titta i innehållsföreteckningen.. sök på google på "Sertralin innehållsförteckning" och läs där, det ska finnas där. Oftast blir det att man blir sämre, du kan bli illamående osv.

Avatar patricia41
2011-04-05 12:58
utsättningssymton du måste trappa ned ungefär samma som du fått när du började.

Avatar lynx
2011-04-05 22:15
Jag slutade tvärt med sertralin för att jag fick akut magsår av medicinen. Svårt att veta vad som var vad men det kändes som jag redan efter ett dygn fick svettningar, huvudvärk och kräkningar. Symptomen försvann efter 14 dagar ca så jag skulle rek. att trappa ner långsamt.

Avatar Trasdockan_83
2011-04-06 20:13
Nä det är ingen bra idé. Rådfråga med läkaren först. Det räcker att jag missar mina setralin i några dagar så får jag hjärtklappning, oro, yrsel och synrubbningar. Trappa ner är nog det hälsosammaste.

Diskussionen är öppen för inloggade medlemmar

Logga in

Glömt lösenord? Bli medlem gratis